leń palarnia kawy

Darmowa dostawa od 99 PLN

KAWA SPECIALTY

Kawa specialty to pojęcie stosowane w przemyśle kawowym, które odnosi się do kawy z wysokiej jakości ziaren, które uzyskały co najmniej 80 punktów według międzynarodowej skali oceny Specialty Coffee Association of America (SCAA). Punkty są przyznawane na podstawie różnych kryteriów, takich jak smak, aromat, kwasowość, słodycz, body i balans.

fot. Marika Morawiec

Kawa specialty jest uważana za jedną z najlepszych kaw na świecie, ze względu na wysoką jakość ziaren, a także ze względu na staranne i precyzyjne metody uprawy, zbioru i obróbki ziaren. Kawowce uprawiane na plantacjach specjalizujących się w kawie specialty, zwykle wzrastają na wysokościach powyżej 1200 metrów nad poziomem morza, co sprzyja uzyskaniu lepszej jakości ziaren. Zazwyczaj są to odmiany arabiki, ale także zdarza się robusta.

Kawy z segmentu Specialty wymagają specjalistycznego podejścia w każdym etapie produkcji. Uprawa takiej kawy zazwyczaj odbywa się na niewielką skalę, zbiera ją ręcznie, a owoce kawowca są selekcjonowane pod kątem jakości. W procesie suszenia i przetwarzania ziaren stosowane są odpowiednie metody obróbki, takie jak suszenie na słońcu lub wieloetapowy proces obróbki mokrej. Podczas palenia kawy specialty, sprawdza się wiele parametrów, aby uzyskać optymalny smak i aromat.

Kawa Specialty może pochodzić z różnych regionów i krajów, takich jak Etiopia, Kolumbia, Kostaryka, Kenia, Panama i wiele innych. Zwykle dostępna jest w formie ziaren a mielona na zamówienie, aby zapewnić świeżość i jak najlepszy smak. Coraz częściej oferowana jest w kawiarniach, gdzie Wasz ulubiony barista przygotowuje ją zwykle z użyciem metod alternatywnych, takich jak pour-over, drip, aeropress czy cold brew. W przypadku kawy specialty, kluczowe znaczenie ma przygotowanie jej w taki sposób, aby wydobyć z niej to, co najlepsze!

-Beata W.

Email

Ta strona wykorzystuje pliki cookies

Używamy plików cookie do analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony partnerom analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazujesz lub które gromadzą poprzez korzystanie z ich usług.Dalsze korzystanie oznacza akceptację polityki prywatności.