leń palarnia kawy

Darmowa dostawa od 99 PLN

METODY OBRÓBKI KAWY. “WASHED”

Metoda obróbki kawy “washed” (lub “mokra obróbka”) to jedna z najpopularniejszych i najbardziej tradycyjnych metod stosowanych w produkcji kaw specialty. Jest to proces, który ma duży wpływ na smak i aromat finalnej kawy. Poniżej znajduje się opis tej metody:

Krok 1: Zbieranie i Wybór Ziaren
Proces obróbki kawy “washed” rozpoczyna się od zbioru dojrzałych owoców kawowca. Wybiera się tylko te owoce, które są odpowiednio dojrzałe, ponieważ to ma kluczowe znaczenie dla jakości końcowego produktu. Nie dojrzałe owoce lub te, które są zbyt zepsute, są odrzucane.

Krok 2: Usunięcie Skórki i Miąższu
Następnie owoce kawowca poddawane są procesowi usunięcia skórki i miąższu. W pierwszym etapie usuwana jest zewnętrzna skórka, pozostawiając ziarna kawowe otoczone kleistym miąższem.

Krok 3: Fermentacja
Ziarna kawowe, wraz z pozostałym miąższem, są umieszczane w zbiornikach i pozostawiane do fermentacji. To etap, w którym enzymy naturalnie obecne w miąższu kawowym zaczynają rozkładać resztki miąższu, pozostawiając ziarna. Czas trwania fermentacji może się różnić, ale kontroluje się go ostrożnie, aby uniknąć nadmiernego rozkładu składników smakowych.

Krok 4: Mycie i Suszenie
Po fermentacji ziarna są dokładnie myte wodą, aby pozbyć się pozostałości miąższu. Ten proces mycia ma kluczowe znaczenie dla czystości smaku kawy. Po umyciu ziarna są suszone na słońcu lub w suszarniach, aż osiągną odpowiednią wilgotność.

Krok 5: Obróbka dalsza
Po wysuszeniu ziarna są przetwarzane dalej. Usuwa się pergamin, który otacza ziarna, oraz wykonuje się sortowanie w celu usunięcia wszelkich defektów. Ziarna są starannie wyselekcjonowane przed dostaniem się na rynek.

Metoda obróbki kawy “washed” jest znana ze swojej zdolności do zachowania jasnego i czystego profilu smakowego. Charakteryzuje się wyraźnymi nutami kwasowymi, kwiatowymi i owocowymi oraz dobrze zdefiniowanym body. Dzięki dokładnej kontroli nad procesem można uzyskać kawy o różnych smakach, zależnie od regionu pochodzenia, gatunku kawy i umiejętności roastera. To metoda, która pozwala na wydobycie pełni potencjału smakowego ziaren kawowych i jest ceniona przez miłośników kawy specialty.

– Beata W.

Email

Ta strona wykorzystuje pliki cookies

Używamy plików cookie do analizy ruchu. Udostępniamy również informacje o korzystaniu z naszej strony partnerom analitycznym, którzy mogą łączyć je z innymi informacjami, które im przekazujesz lub które gromadzą poprzez korzystanie z ich usług.Dalsze korzystanie oznacza akceptację polityki prywatności.